Drag
close
EN location
search
سنگ نمک و خواص آن
(4.8)

نمک در هر دو نوع چه به دست آمده از آب دریا و چه سنگ نمک، از دیرباز در یونان باستان شناخته شده و از خواص سنگ نمک به عنوان یکی از مواد غذایی سودمند برای هضم غذا و دفع مواد زائد بدن به کار برده می شد. از گذشته دور تاکنون، مردم سنگ نمک را به عنوان یک داروی طبیعی می شناسند.

 

سنگ نمک و خواص آن
view 1,383 like 446

 

پزشکان یونان باستان، به بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی پیشنهاد می دادند که بخار خارج شده از آب نمک را نفس بکشند. در نسخه های پزشکی رومی، ذکر شده است که املاح نمک برای سلامت بسیار مفیدند. در جنگ جهانی دوم، پزشکان آلمانی، برای درمان سربازان بیمار، از غارهایی که حاوی نمک فراوان بودند، استفاده می کردند و این بیماران را به آن غارهای نمکی منتقل می کردند. در سال ۱۹۹۹ در لیتوانی، ۲۵۰ کودک و ۵۰۰ بزرگسال که به مشکلات تنفسی دچار بودند، در هر روز یک ساعت از سنگ نمک دریایی استفاده کردند و از هر ۱۰ نفر، ۹ نفر بهبود یافتند.

هیپوکراتس Hypokrats طبیبی یونانی بود که به خواص استنشاق بخار آب‌نمک اشاره کرده و آن را برای امراض تنفسی سودمند تشخیص داده بود.

سنگ نمک دراسترالیا، چین، کشورهای عربی و اروپا با کاربردهای تزئینی و درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانشگاه نیوساوت ولز در شهر سیدنی استرالیا هم خواص درمانی سنگ نمک را تأیید کرده است.

 

تحقیقات علمی درباره ی چگونگی عملکرد سنگ نمک:

طبق آخرین تحقیقات علمی، نشان داده شده بلورهای درخشنده نمک به عنوان یکی از منابع طبیعی تولید کننده ی یون (ذرات باردار) شناخته شده‌اند. وقتی خورشید به این سنگ‌ها می‌تابد در آن انرژی خاصی تولید می‌شود. حتی تابش خورشید به بلورهای نمک نیمه شفاف هم باعث تولید چنین انرژی طبیعی می‌شود. اگرچه این فرآیند یونیزاسیون به چشم دیده نمی‌شود ولی بدون تغییر دادن در کیفیت کریستال نمک، میلیون‌ها بار این امر اتفاق می‌افتد. برای مثال مانند فرآیندی است که توسط برگ‌های گیاهان سبز و درختان به وجود می‌آید چرا که می دانیم در تنفس گیاهان از طریق برگ از یک طرف دی‌اکسیدکربن خطرناک جذب گیاه شده و از سوی دیگر اکسیژن حیات بخش تولید می‌شود بدون اینکه صدمه‌ای به حیات درخت یا گیاه بخورد.

کریستال نمک یکی از معدود مواد معدنی است که ساختار اتمی آن الکتریکی است تا مولکولی، به خاطر همین ویژگیست که کریستال نمک می‌تواند از حالت بلوری دائماً به شکل مایع و بر عکس تغییر حالت دهد. چنین یونیزاسیون طبیعی شارژ الکتریکی به وجود می آورد که در مجارت بدن انسان منجر به آرامش، قدرتمندی سیستم دفاعی بدن، قلب، غدد فوق کلیوی و تیروئید می‌شود.

به خاطر همین خاصیت بلور درخشنده نمک است که فضای منفی یا غیر متعادل اتاق با تبادل یونی به وجود آمده خنثی می‌شود.

 

فواید داشتن سنگ نمک یا چراغ سنگ نمک در منزل

راحتی و آرامش ما در زندگی، به شدت تحت تاثیر هوایی است که استنشاق می کنیم. اجزا و ترکیبات بسیار ریز معلق در هوا که اغلب از طریق جریان های الکترومغناطیسی به وجود می آیند، باعث کاهش کیفیت هوا می شوند. هوای محیط اطراف ما پر از یون های منفی و مثبت است. هر روز بدون آنکه به این بخش از زندگی مان اهمیتی دهیم، سعی می کنیم اطراف مان را بیشتر با وسایل و ابزار الکتریکی پر کنیم بنابراین شتاب ما در جهت دور نماندن از جریان زندگی مصنوعی مدرنیته، ما را از تمام چیزهای خوب و بکر و البته مفید، دور نگه می دارد. اما هر چه بیشتر پیش می رویم کمتر احساس آرامش می کنیم .

ساده ترین و ارزان ترین راه برای مقابله با آثار منفی محیط، ورود جریان هوای تازه به منازل و محیط های بسته دیگر است ولی این روش با وجود آلودگی های شدید هوا به خصوص در شهرهای بزرگ امکان پذیر نیست.

این مسئله، بسیاری از محققان را بر آن داشته است که از روش دیگری برای کاهش آلودگی هوا و افزایش کیفیت آن استفاده کنند و در نهایت استفاده از لامپ های سنگ نمک را به مردم توصیه می کنند. این لامپ ها از قرار گرفتن در داخل نمک معدنی ای که در طول سالیان دراز، سخت شده است، درست می شوند. و می توانند یون های خطرناک موجود در هوا را خنثی کنند و از این طریق کیفیت هوا را بالا ببرند.

امروزه، روستاییان می توانند با دست خودشان سنگ های نمک را از دل کوه ها بکنند و با قراردادن یک شمع در داخل آن، هم فضای زیبایی را در محیط ایجاد کنند و هم هوای خانه را پاکسازی کنند.

هر کدام از سنگ های نمک با دقت و ظرافت درست شده اند تا زیبایی واقعی سنگ نمک را حفظ کنند. املاح مختلف موجود در سنگ های نمک باعث می شود تا رنگ این سنگ ها خیلی منحصر به فرد به نظر برسد. آهن، رگه های قرمز در آن به جا می گذارد و منگنز، رگه های نارنجی و زرد. در واقع هیچ دو نوع لامپ سنگ نمک را نمی توانید بیابید که دقیقاً یک شکل و رنگ داشته باشند.

اگر با یوگا و یا فنگ شویی نیز آسنا باشید می دانید که در این دو مکتب نیز به استفاده از سنگ نمک برای پاکسازی محیط و دورکردن یا از بین بردن انرژی منفی بسیار تاکید شده است.

چراغ نمکی بر خلاف سنگ نمکی که همیشه دیده‌اید و به خاطر دارید، بافت نیمه بلورینی دارد که می‌تواند نور را منتشر کند. زیرا در مراحل شست و شو، مواد آهکی، گوگردی و ماسه‌ای آن از بین رفته است در غیر این صورت قادر به پرتوافشانی نخواهد بود. البته این چراغ فقط در زمانی که لامپ درونی آن روشن است می‌تواند خواص خود را منتشر کند و به هنگام تاریکی و خاموشی فاقد هرگونه خاصیتی است.

"چراغ‌های نمکی زیباتر از آنی هستند که تصورش را می‌کنید."

چراغ‌های نمکی که هر کدام بین ۵۰۰ گرم تا ۳۰ کیلو وزن دارد، در اثر مجاورت با هوا، سالی یک میلیمتر از عمر خود را از دست می‌دهد. جالب است بدانید برای کسانیکه خوردن نمک بر ایشان زیان‌آور است در صورت قرار دادن چراغ‌های نمکی در محل زندگی نمک مورد نیاز بدن آنان توسط چراغ‌های نمکی تامین می‌شود.

بلورهای درخشنده نمک با خاصیت یونیزه کردن خود به بهبود کیفیت هوای اتاق‌ها کمک کرده و هوای تنفسی را از آلودگی جرم و دود سیگار پاک می‌کنند. آیا می دانید وقتی کریستال درخشان نمک شما نزدیک تلویزیون و یا نمایشگر رایانه است، روی خواص الکترومگنتیکی آن تأثیر می‌گذارد؟ همچنین بیش از ۸۰ درصد تشعشعات منتشر شده ناشی از تجهیزات الکتریکی مانند پارازیت، کامپیوتر، تلویزیون و دستگاه‌های رادیولوژی را کاهش می‌دهد. مغز ما به صورت عادی امواجی با سرعت هشت هرتز تولید می‌کند. در حالی که امواج تولید شده توسط این وسایل رایج بین ۱۶۰-۱۰۰ هرتز است. می‌بینید که بدن در معرض امواجی تا ۲۰ برابر معمول قرار می‌گیرد. که نتیجه آن عصبی شدن، بی‌خوابی یا کم‌خوابی و از دست دادن تمرکز یا ضعیف شدن آن است. به علاوه، جریانی از رادیکال‌های آزاد هم به وجود می‌آید که در بدن می‌تواند منجر به ایجاد سرطان شود. بلورهای درخشان نمک، یون‌های منفی را می‌گیرد و یون‌های مثبت تولید می‌کند. وقتی بلور درخشان نمک گرم می‌شود، رطوبت هوا را جذب می‌کند و به همین خاطر سطح روی بلور نمناک می‌شود. به این ترتیب زمینه لازم برای یونیزه شدن ایجاد می‌شود. به خاطر همین خاصیت بلور درخشنده نمک است که فضای اتاق با تبادل یونی به وجود آمده خنثی می‌شود. به علاوه می‌توان گفت که رنگ‌های مختلف سنگ نمک خواص التیام بخشی جانبی از خود بروز می‌دهند. خواص درمانی سنگ بلورهای نمک روی پوست اثرات خوبی دارد. آزمایش‌هایی که بر روی کودکان انجام شده نشان می‌دهد کودکانی که با مشکل و حتی بیماری کم تحرکی مواجه هستند پس از آن که یک هفته در معرض بلورهای درخشنده نمک قرار گرفته‌اند اندک‌اندک مشکلشان حل شده است و بعد از برداشتن بلورهای درخشان این حالت دوباره به سوی آنان بازگشته است.

 

مهم ترین خواص سنگ نمک

  • بلور نارنجی: این نوع سنگ نمک احساس امن بودن را در انسان تقویت می‌کند و برای سیستم عصبی بسیار سودمند است. خلق و خو را آرام کرده، مزاج را مرتب و ادرار را آسان می‌کند.
  • بلور زرد: باعث فعال شدن پانکراس در بدن می‌شود و قوه ادراک عقلانی را افزایش می‌دهد.
  • بلور قرمز: جریان خون را سرعت می‌بخشد و نیز باعث افزایش نیروی تحرک می‌شود.
  • بلور صورتی: حس همکاری و دوست‌داشتن را افزایش می‌دهد و در کل باعث بروز احساسات افراد میشود.
  • بلور سفید: خاصیت پاک کنندگی و زدودن دی‌اکسیدکربن را در محل زندگی و کار دارد.
  • بلور قهوه‌ای: به ایجاد یا تقویت حس تعادل در روح و جسم افراد کمک می‌کند.

 

لامپ سنگ نمک هیمالیایی

لامپ سنگ نمک هیمالیایی در میان تمام انواع ، بهترین است .این لامپ را «ویتامین هوا» می نامند. یونیزاسیون طبیعی یک لامپ کریستالی با یون سازهای دیگر قابل مقایسه نیست. اگر این لامپ را در مقابل تلویزیون یا مانیتور قرار دهید، روی میدان الکترومغناطیسی این دستگاه ها و تاثیرات منفی آنها اثر می گذارد. همان طور که می دانید میدان های الکترومغناطیسی، تاثیرات مخربی روی امواج مغزی کودکان و بزرگسالان به جای می گذارند.

لامپ سنگ نمک هیمالیا خاصیت درمانی فراوانی دارد. بسیاری از افراد ادعا می کنند که با این سنگ نمک ها، سرماخوردگی، مشکلات پوستی، اختلالات روانی، بیماری های تنفسی، سردردها، میگرن ها و بسیاری از مشکلات دیگرشان برطرف شده است. لامپ سنگ نمک هیمالیا شفافیت و خلوص خاصی دارد و توانایی بالایی در جذب مولکول های آب پخش شده در هوا و تشکیل Nacl و محلول H۲o دارد. با وجود عملکرد فوق العاده لامپ های سنگ نمک، باز هم نمی توان این انتظار را داشت که یک عدد لامپ سنگ نمک بتواند هوای داخل خانه که چند اتاق دارد را پاکسازی کند. برای گرفتن نتیجه بهتر، لازم است که در هر یک از اتاق ها یک لامپ سنگ نمک بگذارید. این اتفاق خوب، هم به زیبایی محیط اطراف تان کمک می کند و هم آثار مثبت و مفیدی روی جسم و روان تان بر جای می گذارد.

 

لامپ سنگ نمک چگونه عمل می کند؟

با گرم شدن داخل سنگ نمک با یک لامپ حبابی ۱۵ وات یا شمع، یون های منفی آزاد می شود که با یون های مثبت موجود در محیط مبارزه می کنند. این یون های مثبت توسط آلودگی های موجود در محیط به وجود می آیند مثل گردوغبار، وسایل الکتریکی و…

یون های مثبت و خطرناک هر روز بیشتر و بیشتر می شوند و به هیچ وجه نمی توان از آنها چشم پوشی کرد. افرادی که به این مشکلات دچارند، معمولاً با استفاده از لامپ های سنگ نمک، تا حدود زیادی درمان شده اند یا اینکه به طور کامل از وضعیت بد خود رها شده اند. از جمله این افراد:

ـ افرادی که به اختلالات تنفسی مثل برونشیت، آسم و سینوزیت دچارند.

ـ افسردگی

ـ استرس

ـ افرادی که از انواع آلرژی ها رنج می برند.

ـ بد خوابی

ـ افرادی که به رماتیسم دچارند.

ـ میگرن

ـ خستگی مفرط

 

چه کسانی بیشتر از این لامپ ها منفعت می برند؟

با افزایش کیفیت هوایی که نفس می کشیم، از طریق لامپ سنگ نمک معمولاً گروه های زیر بیشتر استفاده می برند:

ـ کودکان (یک عدد لامپ سنگ روی میز اتاق شان قرار دهید تا تمام شب راحت بخوابند)

ـ دانش آموزان (در اتاق خواب شان یک لامپ سنگ نمک بگذارید تا آثار منفی یون های مثبت را خنثی کند و برای یادگیری، ذهن سالم تری داشته باشند)

ـ کارمندان اداری (یک لامپ سنگ نمک روی میز کارشان بگذارید تا در اثر استفاده از آن، آثار منفی مانیتور کامپیوتر روی آنها کاهش یابد)

ـ سیگاری ها (با روشن کردن لامپ سنگ نمک در کنار آنها، دود منتشر شده از سیگارها که محیط خانه را آلوده می کند، کم اثر می شود).

ـ افرادی که ورزش های تمرکزی مانند یوگا و ورزش های رزمی انجام می دهند (این افراد در طول تمرین، نفس های عمیقی می کشند و در صورت تمیز بودن هوای اطراف، از ورزش تاثیر بیشتری می گیرند)

 

چگونه از لامپ سنگ نمک استفاده کنیم؟

شما می توانید از این لامپ ها در تمام اتاق های منزل و حتی محیط کار و حتی در آشپزخانه نیز استفاده کنید. هر چه لامپ یا شمع داخل سنگ نمک برای مدت زمان طولانی تری روشن باشد، تاثیر بیشتری در تولید یون های منفی خواهد داشت. لامپ ۱۵ وات یا حتی کمتر ، مقدار اندکی برق مصرف می کنند و شما می توانید با خیالی آسوده آن را شب تا صبح روشن نگه دارید و در آرامش بخوابید. انتخاب اندازه لامپ برای سنگ نمک باید مطابق با اندازه اتاق تان باشد. در اتاق های بزرگ بهتر است بیشتر از یک لامپ سنگ نمک داشته باشید تا یون های منفی بیشتری نیز تولید شوند.

ثبت نظر

مطلب پیشنهادی

اصول طراحی نمای خارجی ساختمان

دسته‌بندی‌های وبلاگ
پروژه مرتبط

آوای فرزین

پربازدیدها وبلاگ