Drag
close
EN location
search
نکاتی برای طراحی نمای ساختمان
(4.8)

یکی از اولویت های بسیاری از کارفرمایان، در دنیای مدرن امروز طراحی نمای خاص و منحصر به فرد است.

 

نکاتی برای طراحی نمای ساختمان
view 873 like 78

به طور معمول بسیاری از ما فکر می کنیم لزوم داشتن یک نمای صرفا زیبا کافیست اما لازم است در کنار یک طراحی زیبا به ۱۰ فاکتور مهم دیگر نیز توجه داشته باشیم.

 • سطح مالی کارفرما: سطح مالی کارفرما یکی از مهمترین موضوعاتی است که یک مهندس معمار قبل از طراحی می بایست به آن توجه کند . فرض کنید شما زیباترین و اصولی ترین نمای ساختمان را بدون در نظر گرفتن بودجه کارفرما برای اجرا طراحی کرده اید! آیا پروژه شما با توان مالی کارفرما رنگ و بوی اجرایی می گیرد؟! قطعا پاسخ به این سوال منفی است.
   
 • طراحی بر اساس اقلیم منطقه: ایران یکی از کشور هایی است که به تنوع اقلیم معروف است. قبل از طراحی نما، به اقلیم منطقه، توجه ای خاص داشته باشید. نمایی که در شمال کشور با اقلیم معتدل و مرطوب طراحی می شود با نمای ساختمانی که در منطقه گرم و خشک ساخته می شود می بایست متفاوت باشد. در مناطق شمالی کشور استفاده از پنجره های بزرگ و سرتاسری، جهت نورگیری و سیرکولاسیون هوا پیشنهاد می شود اما در مناطق سردسیر کشور استفاده از نماهای شیشه ای و پنجره های بزرگ سرتاسری به خصوص در جهت های بادگیر پیشنهاد نمی شود.
   
 • طراحی با توجه به بافت منطقه: یکی از زشتی هایی که در معماری بسیاری از شهرهای ایران شاهد هستیم، بحث عدم توجه به بافت منطقه در طراحی نمای ساختمان است. در بسیاری از موارد شاهد همسایگی یک ساختمان آجری در کنار یک ساختمان سنگی و... هستیم که هیچگونه همگونی با یک دیگر ندارند. یکی از شهرهای موفق در زمینه توجه به بافت منطقه در ایران شهر کاشان است که از آجرِ نما بیشتر در طراحی نمای ساختمان استفاده می کنند.
   
 • سبک معماری مشخص: متاسفانه بسیاری از نماهای ساخته شده در کشور دارای سبک مشخصی نیستند،  که این موضوع ناشی از بی توجهی مالکان و سازندگان است. طراحی نمای ساختمان یک امر کاملا تخصصی و حرفه ای بوده و بجز یک مهندس معمار باتجربه و اهل فن، کسی دیگر صلاحیت طراحی نمای ساختمان را ندارد. در بسیاری از موارد شاهد آن هستیم که یک کارفرما یا سازنده، نمایی را از ساختمانی دیگر بدون توجه به شرایط معماری آن ساختمان کپی می کند که این امر باعث ایجاد مشکلات بسیاری نیز می شود. طراحی نمای ساختمان خود را حتما به متخصصین با صلاحیت در این امر بسپارید.
   
 • مصالح بوم آور: اگر در شهر و یا استانی هستید که متریال سنگ به سادگی یافت می شود، طراحی نمای خود را بر اساس متریال سنگ طراحی کنید. برای مثال در شهرهای استان مرکزی از قبیل خمین و محلات و استان هایی چون اصفهان و لرستان، استفاده از نمای سنگ پیشنهاد می شود. در شهرهای کویری نیز استفاده از متریال آجر به سبک و شیوه های اجرایی جدید پیشنهاد می شود.
   
 • نورپردازی در شب: به طور کلی طراحی نورپردازی در شب برای ساختمان های تجاری و خدماتی به مراتب از اهمیت بالاتری به نسبت نمای ساختمان های مسکونی دارد. مثلا در طراحی نمای هتل بحث توجه به نورپردازی از اهمیت بالاتری به نسبت یک آپارتمان مسکونی دارد، چرا که بحث ارائه خدمات در تمام ساعت برای یک هتل وجود دارد. یکی از نکات مهم در نورپردازی عدم استفاده از نورپردازی های غیر متعارف است. طراحی نوپردازی نباید موجب خیرگی چشم و حواس پرتی عابرین شود.
   
 • توجه به کاربری ساختمان: قبل از طراحی نمای ساختمان حتما از کاربری ساختمان اطلاع پیدا کنید. اینکه ساختمان تجاری، اداری و یا مسکونی است؟ اگر کاربری مسکونی است، ریز فضاهای مختلف در چه چیدمانی طراحی شده اند؟ به طور کلی نمای ساختمان به نحوی طراحی شود که با یک نگاه، کاربری آن ساختمان حدس زده شود. هنگامی که کاربری را در طراحی در نظر بگیرید قطعا استفاده از متریال نیز دست خوش تغییر می شود.
   
 • عملکرد گرایی: بسیاری از ساختمان ها را دیده ایم که صرفا در جهت زیباسازی نما از حجم هایی استفاده می کنند که موجب پرتی در فضای داخلی می شوند. از جمله افرادی که فکر می کنند با ایجاد یک قوس در بدنه نما دست به کار بزرگی زده اند! در طراحی نما سعی نمایید که بحث فرم و عمکرد را فدای یک دیگر نکرده و در تلفیق مثبت از یک دیگر استفاده نمایید.
   
 • توجه به درون گرایی و برونگرایی: معماری ایران در مجموع یک معماری درونگرا طبق نظر استاد پیرنیا طبقه بندی شده است. در بحث طراحی نما، موضوع توجه به حریم شخصی و درونگرایی را در نظر بگیرید و از ایجاد نماهای برونگرا که حریم شخصی افراد در منزل را به خطر می اندازد پرهیز کنید.
   
 • مصالح با کیفیت و پایدار: نمای یک ساختمان پوسته بصری یک ساختمان است. به عنوان یک مهندس معمار، بسیاری از ساختمان ها را دیده ام که اسکلت قابل قبول و خوبی داشته اند اما در اجرای نما از مصالح درجه ۳ و پایین تر، فقط به خاطر کم کردن هزینه استفاده کرده اند. این ساختمان ها در آینده در بحث فروش نیز دچار مشکلات عدیده ای شده اند. چرا که بسیاری از خریداران کیفیت یک ساختمان را بر اساس پوسته آن ساختمان می سنجند و عدم استفاده از مصالح مرغوب در نما را نشانه بی کیفیتی کل ساختمان می دانند. پیشنهاد ما استفاده از مصالح با کیفیت در طراحی نمای ساختمان و اجرای صحیح آن است .

ثبت نظر

مطلب پیشنهادی

رایج‌ترین اشتباهات در نورپردازی

دسته‌بندی‌های وبلاگ
پروژه مرتبط

آوای فرزین

پربازدیدها وبلاگ