Drag
close
EN location
search
تفاوت سنگ های طبیعی و سنگ های مصنوعی
(4.8)

سنگ‌های طبیعی برای نما مزایایی دارند که برتری آنها را نسبت به سایر مصالح نشان می‌دهد، سنگ طبیعی هیچ‌گونه آلاینده مضری برای سلامتی ندارد و به راحتی در محیط‌های داخلی ساختمان هم می‌توان از آن استفاده کرد. ویژگی دیگر سنگ این است که آتش زا نیست و حتی در هنگام آتش سوزی هیچ ماده خطرناکی تولید نمی‌کند.

تفاوت سنگ های طبیعی و سنگ های مصنوعی
view 734 like 118

سنگ‌های طبیعی

همچنین سنگ‌های ساختمانی برخلاف سایر مصالح مورد استفاده در نما نیاز به روکش یا مواد شیمیایی برای محافظت ندارند.سنگ‌های طبیعی بدون اینکه کار خاصی برای طراحی و تولیدشان انجام شود تنوع رنگی و طراحی بسیار بالایی دارند و اغلب براساس زیبایی ظاهری و کیفیت فنی درجه‌بندی می‌شوند.

سنگ طبیعی یک محصول صنعتی نیست، بلکه ماده‌ای طبیعی است که داستان پیدایش خود را بازگو می‌کند و نسبت به سایر مصالح انرژی کمتری برای به دست آمدنش صرف می‌شود و تنها برای استخراج و فرآوری آن انرژی صرف می‌شود.

سنگ‌ها غالبا از معادن کوچک که نیاز چندانی به انفجار ندارند استخراج می‌شود، ضایعات بلا استفاده آن نیز مستقیما برای پر کردن بخش‌هایی از معدن به کار می‌رود و به طور کلی هیچ چیز در چرخه به دست آمدن سنگ طبیعی از بین نمی‌رود.

بسیاری از مصالح ساختمانی در طول زمان بد منظره می‌شوند، اما سنگ بی‌آنکه به زیبایی‌اش لطمه‌ای وارد شود سطح طبیعی خود را حفظ می‌کند و حتی بعضی از انواع سنگ با گذشت زمان زیباتر می‌شوند. عمر اکثر سنگ‌ها بسیار طولانی است و با کاربرد درست آن بناهای ساخته شده از سنگ تا سال‌ها هم باقی می‌مانند.

ویژگی‌های برتری سنگ بر سایر مصالح سنگ ساختمانی تغییر رنگ نمی‌دهند، گرد و غبار را جذب نمی‌کنند، در برابر رطوبت مقاوم‌اند و به آسانی و با سرعت مورد استفاده قرار می‌گیرند، استفاده از سنگ ساختمانی نیازی به زیرسازی ندارد و همچنین به خودی خود عایق حرارتی است.

سنگ به راحتی روی هر سطحی قابل کاربرد است و فرم پذیری بالایی دارد و حتی برای نماهای داخلی هم انواع متنوعی از آن قابل استفاده است.

هزینه حفظ و نگهداری سنگ بسیار پایین است فقط باید حواستان باشد که سنگ‌هایی که در نمای خارجی مصرف می‌شوند در مقابل عوامل جوی مانند تابش خورشید، باران، گازهای موجود در هوا و... مقاوم باشند.هم چنین باید به این نکته دقت کرد که از سنگ‌های پردوام و مستحکم در برابر یخ زدگی و شرایط جوی نامساعد استفاده شود.

به طور کلی سنگ‌های مورد استفاده در ساختمان باید بدون شیار، ترک و رگه باشد، پوسیدگی نداشته باشد و یکدست و یکنواخت باشد.

سنگ ساختمانی شاید آب زیاد جذب کند، بنابراین باید امتحان کنید که در آب متلاشی یا حل نشود. سنگ طبیعی نباید به مواد دیگری طبیعی یا مصنوعی آلوده باشد.

همچنین، مقاومت فشاری سنگ نباید کمتر از 150 کیلومتر بر سانتی متر مربع باشد و در مقابل سایش هم مقاوم باشد.

سنگ‌های تزئینی در واقع همان سنگ‌های طبیعی‌اند که در اندازه و شکل خاصی برش یا تراش می‌خورند و برای نما‌های داخلی و خارجی استفاده می‌شوند، سنگ‌های تزئینی اغلب از انواع آذرین، دگرگونی و رسوبی‌اند مثل انواع مرمر، مرمریت، چینی، کنگومرا، تراورتن، ماسه سنگ، گرانیت، دیوریت، سینیت، گابر و ... .

یکی دیگر از سنگ‌هایی که در نما مورد استفاده قرار می‌گیرد، سنگ قلوه‌ای است، برای استفاده از این سنگ‌ها با ملات ماسه سیمان بر سطح دیوار آجری یا بتنی نصب می‌کنند که قلوه سنگ‌ها جلوه خاصی به نما می‌دهد. اما نکته‌ای که باید در مورد این سنگ‌ها رعایت کرد این است که در صورت بکارگیری سنگ‌های رودخانه‌ای و ضخیم باید از قالب‌های مناسب استفاده کنید.

سنگ قیچی نوع دیگری است که در نمای ساختمان بدون بند نصب می‌شود و پشت آن را دوغاب سیمان می‌ریزند معمولا در نما از یک رنگ سنگ قیچی استفاده می‌کنند، اما با ترکیب چند رنگ متنوع می‌توان نمای زیبایی به وجود آورد. اما ایراد این سنگ‌ها این است که به علت گرفتن گرد و غبار خیلی زود کثیف می‌شوند و نیاز به نظافت مداوم دارند.

 

سنگ‌های مصنوعی

علاوه بر سنگ‌های طبیعی و ویژگی‌هایشان که در بالا خواندید سنگ‌های مصنوعی هم امروزه کاربرد پیدا کرده و با وجود تمام مزایای سنگ طبیعی این نوع مصنوعی هم طرفدارانی دارد.

یکی از ویژگی‌های سنگ‌های مصنوعی این است که تنوع بیشتری نسبت به طبیعی‌ها دارد و از سنگ‌های طبیعی سبک تر است، با وزن مخصوص 1100 تا 1300 کیلوگرم بر متر مکعب که همین مزیت مهمی است، چرا که اثرات زلزله بر ساختمان را کاهش می‌دهد.

قابلیت جذب آب در سنگ مصنوعی صفر است، کشش و فشار بالاتری از سنگ‌های طبیعی می‌تواند تحمل کند و در برابر عوامل جوی هم مقاوم است.سنگ مصنوعی اسکوب سر خود است یعنی برخلاف سنگ‌های طبیعی که در اثر عوامل جوی و عدم چسبندگی به مرور زمان از بدنه ساختمان جدا می‌شوند به راحتی از ساختمان جدا نمی‌شود. ضمن اینکه به علت سبکی وزن شان نصب آسان تری هم نسبت به سنگ طبیعی دارند.

ثبت نظر

مطلب پیشنهادی

کاربرد کاشی در دکور

دسته‌بندی‌های وبلاگ
پروژه مرتبط

آوای فرزین

پربازدیدها وبلاگ